Welcome to the
Colwyn Bowling Festival

George Davies Tournament - List of Winners

1931  R Jones, Colwyn Bay
1932  J Banks, Liverpool
1933  A E Dobb, Colwyn Bay
1934  H Thomason, Heaton Mersey
1935  H B Till, Colwyn Bay
1936  T D Roberts, Colwyn Bay
1937  H R Davies, Old Colwyn
1938  H Renshaw, Buxton
1939  W Weatherstone, Birkenhead
1940  J Cook, Old Colwyn
1941  E R Jones, Colwyn Bay
1942  R T Williams, Old Colwyn
1943  A Yates, Colwyn Bay
1944  E R Jones, Colwyn Bay
1945  W Grummett, Old Colwyn
1946  J Parry, Old Colwyn
1947  T D Roberts, Colwyn Bay
1948  H R Davies, Colwyn Bay
1949  H Cookson, Colwyn Bay
1950  W R Grimes, Manchester
1951  W Lindley, Dukinfield
1952  W Edwards, Old Colwyn
1953  W Lindley, Dukinfield
1954  W Hilton, Rhos on Sea
1955  J A Foxcroft, Old Colwyn
1956  E Ashton, Abergele
1957  J H C Jones
1958  W Lawton
1959  Mrs D Wilby, Sheffield

  1960  E Ashton, Abergele
1961  R S Thomas, Shrewsbury
1962  J A Foxcroft, Old Colwyn
1963  H Taylor, Lancashire
1964  A Ward, Old Colwyn
1965  E Fitton, Manchester
1966  D K Williams, Llandudno
1967  E Matthews, Colwyn Bay
1968  E Davies, Old Colwyn
1969  E Matthews, Colwyn Bay
1971  A Green, Abergele
1972  T Smith, Liverpool
1973  R W Hodson, Staffordshire
1974  D Caughter, Menai Bridge
1975  D K Williams, Llandudno
1976  Mrs D Jones, Liverpool
1977  G Roberts, Deganwy
1978  D Caughter, Menai Bridge
1979  D Leadbetter, Widnes
1980  D A Jones, Old Colwyn
1981  G E Hughes, Llandudno
1982  E Davies, Old Colwyn
1983  D Caughter, Menai Bridge
1984  B Phillips, Old Colwyn
1985  M Watson, Northwich
1986  R Morgan, Deganwy
1987  A Warburton, Warrington
1988  I Jones, Old Colwyn
1989  D Wright, Wem
  1990  B Marrow, Shevington
1991  K Wainwright, Warrington
1992  D Jacques, Keighley
1993  A Warburton, Warrington
1994  R Pierce, St Asaph
1995  G Little, Hyde
1996  D Williams, Llanfairfechan
1997  M Phillips, Dukinfield
1998  C Wortley, Keighley
1999  L Lawton, Failsworth
2000  L Lawton, Failsworth
2001  D Williams, Llanfairfechan
2002  M Whalley, Birkenhead
2003  A Wightman, Warrington
2004  A Cairns, Rawtenstall
2005  S Pickles, Keighley
2006  C Heyes, Glossop
2007  D Williams, Llanfairfechan
2008  A Cairns, Rawtenstall
2009  J Bailey, Llanrwst
2010  J Bailey, Llanrwst
2011  N Jones, Llandudno
2012  D Williams, Llanfairfechan
2013  N Jones, Llandudno
2014  K Morris, Stoke-on-Trent
2015  G W Hughes, Min y Don
2016  J Bailey, Llanrwst
2017  Andrew Cairns, Rawtenstall